x

Opublikowano - 18.12.2019

Gry logiczne dla dzieci

Gry produkowane dla dzieci służą przede wszystkim dobrej zabawie, ale nie należy zapominać o ich walorach edukacyjnych i rozwojowych. Warto podkreślić atuty wybranych tytułów dostępnych aktualnie na rynku. Niektóre gry można kategoryzować jako logiczne, co wprost wskazuje na korzyści, jakie niesie ze sobą rozrywka. Poznaj rekomendowane przez nas propozycje.

Quoridor Kid

Gra planszowa Quoridor Kid pozwala wcielić się w postać myszki, której celem jest dotarcie do kawałka sera. To dziecięcy wariant popularnej gry Quoridor – odmieniono wygląd, postawiono na intensywniejszą kolorystykę. Drewniane materiały są jednak wciąż dużym atutem, który doceniają gracze – dwie lub cztery osoby mogące brać udział w pojedynku. Zestaw zawiera planszę, ogrodzenia i myszki, a także instrukcję. Gra Quoridor zdobyła liczne prestiżowe nagrody na całym świecie. Wyróżnienie przyznała między innymi amerykańska Mensa, czyli stowarzyszenie skupiające osoby obdarzone wysokim ilorazem inteligencji.

Qwirkle Cubes

Tym razem gra wymaga używania wyłącznie 90 kości, z których układa się rzędy. Pod uwagę trzeba brać kolory lub symbole na kościach. Do tego dochodzi element losowania i dokładania do swojej puli. Tytułowy Qwirkle to układ 6 kości z 6 różnymi symbolami w tym samym kolorze lub 6 identycznymi symbolami w różnych kolorach. Zwycięstwem może cieszyć się gracz, który zgromadzi najwięcej punktów. Jedna rozgrywka trwa około 45 minut. Gra jest polecana ze względu na relatywnie proste zasady, a zarazem pozytywny wpływ na logiczne myślenie. Sugerowany wiek to 6+, a liczba graczy może wynosić od 2 do 4.

Blokus

Jak podkreślają psychologowie, szczególną wartością gier jest rozwój takich cech jak konsekwencja, ambicja czy strategiczne myślenie. Przykładem może być Blokus, czyli produkcja, która przy okazji stymuluje podstawowe umiejętności matematyczne, przestrzenne oraz manualne. Na pierwszy rzut oka rozrywka jest banalna, bo polega na układaniu kolorowych (żółtych, niebieskich, czerwonych i zielonych) elementów na planszy. Szczegółowe zasady pojedynków różnią się w zależności od liczby graczy, których liczba może wynosić 2, 3 lub 4. Tutaj każdy kolejny ruch może zaważyć o ostatecznym zwycięstwie, a zabawa nigdy się nie nudzi.

Smart Games

W serii Smart Games można znaleźć wiele ciekawych gier, które pobudzają do logicznego myślenia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Takie tytuły jak „Smart Farmer”, „Eureka”, „Jungle”, „Three Little Piggies”, „Asteroid Escape”, „Temple Connection” czy „Anti-Virus” cieszą się dużą popularnością na polskim rynku. Różne zadania i dodatki związane z motywem przewodnim gry urozmaicają rozrywkę, która jest przeznaczona nawet dla małych dzieci, dopiero poznających świat „planszówek”.

Gobblet Kid

Kid jest nieco łatwiejszą, ale równie wciągającą wersją popularnej gry Gobblet. To dzięki niej poprawia się spostrzegawczość, a wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Liczne, międzynarodowe wyróżnienia dla tego tytułu nie stanowią dzieła przypadku. Gracze dysponujący mniejszymi i większymi gobletami (pionkami) przemierzają planszę w systemie turowym. Wygrywa ten, kto ustawi trzy własne goblety w jednej linii, co może zająć co najmniej kilkanaście minut. Nie można ograniczyć się do skupienia na własnych pionkach, ale równie efektywnie przeszkadzać przeciwnikowi w kolejnych ruchach.

Każda z tych gier stanowi świetny pomysł na prezent dla rozwijającego się dziecka!

powróć