x

Opublikowano - 18.10.2019

Jakie zwierzątko dla dziecka w wieku 5 lat?

Dzieci około 5. roku życia co chwilę znajdują nowe hobby – z miesiąca na miesiąc lepiej rozumieją otaczający je świat, a ich umiejętności komunikacyjne rosną. I tak, jak uwielbiają konkretne bajki czy zabawki, tak coraz częściej domagają się zwierzątka. I jak mu się oprzeć? Oczywiście dla 5-latka nie każde zwierzę będzie dobrym wyborem, a poza tym przy jego wyborze warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Plusy i minusy zwierzęcia dla dziecka

Można wymienić wiele korzyści posiadania zwierzaka przez małe dziecko. Własny pupil uczy systematyczności i odpowiedzialności. Po zwierzęciu należy sprzątać, trzeba je też regularnie i prawidłowo karmić. To żywa lekcja przyrody, ale i czegoś więcej, skoro między ludźmi a pupilami rodzi się więź emocjonalna. Zwierzątko dojrzewa, czasami choruje, w zależności od gatunku umiera po kilku lub kilkunastu latach. Odejście ukochanego psa czy świnki morskiej jest dla dziecka smutną, ale jednak pełną wartości lekcją wychowawczą o przemijaniu i odchodzeniu z tego świata.

Wymienione korzyści są niewątpliwe, ale wszystko warunkuje konsekwencja naszego dziecka. Jeżeli maluch będzie traktował psa, kota czy świnkę jako maskotkę, którą można nie tylko tulić i głaskać, ale również miętosić, podduszać czy przytrzymywać na siłę, na pewno nie będzie to dobre dla niewinnego zwierzęcia. Fatalna w skutkach jest również obojętność dziecka wobec obowiązków w rodzaju karmienia czy sprzątania – jeśli rodzice nie mają na to czasu, zwierzę przestaje żyć w higienicznych i komfortowych warunkach, jest bardziej narażone na stres, choroby i przyspieszoną śmierć.

Dlaczego słyszy się o przykrych historiach, gdy rodzice oddają zwierzątko po miesiącu-dwóch od sprezentowania go dziecku? Niestety, widać, że to efekt nieprzemyślanej decyzji, bo dziecko szybko nudzi się „żywą zabawką”, a dorośli nie mają czasu lub możliwości opiekowania się stworzeniem. Dlatego nawet gdy dziecko błagalnie prosi o ten wyjątkowy prezent, bardzo dokładnie przemyślmy wszystkie za i przeciw. Nie podejmujmy niedojrzałych, pochopnych decyzji. Weźmy także pod uwagę wiek dziecka. Które zwierzęta może posiadać 5-latek?

Świnka morska

Przyjmuje się, że świnką morską może się opiekować nawet 4-latek. To zwierzę, które nie gryzie, żyje stosunkowo długo (ok. 6, 7, 8 lat), nie kosztuje wiele, a na dodatek jest czyste i bardzo rzadko uczula. 5-latek może z nim dzielić pokój – wystarczy zakup odpowiedniej klatki z otwieraniem od góry. Najlepsze do wyściełania jest siano. Dla zdrowia zwierzęcia, ale i bezpieczeństwa dziecka należy obserwować świnkę i w razie występowania niepokojących objawów od razu kontaktować się z weterynarzem. Zwierzątko nie zajmuje dużo miejsca, ma zróżnicowaną dietę, a jego przyjemna sierść sprawia, że dziecko lubi je tulić i się nim opiekować. Świnka mieszkająca w klatce nie jest również przeszkodą dla trzymania w domu psa czy kota.

Pies

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i trudno z tym polemizować. Wiele ras wyróżnia się swoistą mądrością – spokojem, cierpliwością, opanowaniem, zaufaniem do człowieka, a w szczególności do małych dzieci. Nawet dla 5-latka odpowiednio dobrany pies nie jest zagrożeniem, choć dziecko musi zrozumieć, czego nie wolno robić, aby nie wyprowadzić zwierzęcia z równowagi, nie prowokować do niestandardowych zachowań. Pamiętajmy, że wiele ras psów wymaga dużej aktywności, częstych spacerów, a także odpowiednio dobranej diety. Marzenie dziecka o piesku to jedno, ale świadoma i odpowiedzialna opieka nad silnym zwierzęciem to jednak zadanie dla dorosłych, dzieci mogą jedynie wspierać te działania i uczyć się od starszych.

Kanarek

5-latek może stać się także dumnym posiadaczem kanarka – niewielkiego ptaszka, który swoją radość wyraża charakterystycznym śpiewem. Warto podkreślić, że to gatunek o wiele lepiej czujący się w towarzystwie, stąd prezentem dla dziecka może być od razu para ptaków. Dziecko może posiadać w pokoju specjalną klatkę z poidełkiem, karmnikiem, miseczką z wodą do kąpania i odpowiednimi akcesoriami.

Rybka

Rybka to zwierzę bodaj najprostsze w utrzymaniu, które nie wymaga wiele uwagi, dlatego może być znakomitym pomysłem dla młodego człowieka.

powróć