powróć

Opublikowano - 12.05.2019

Planujemy wakacje, czyli na co zwrócić uwagę, szukając kolonii i półkolonii dla dzieci

Zbliżają się wakacje, a Ty zaczynasz planować zajęcia dla swojego dziecka? Oprócz wspólnego wyjazdu niezwykle atrakcyjną perspektywą jest wysłanie pociechy na kolonie lub przynajmniej półkolonie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszej oferty.

1. Lokalizacja

W przypadku półkolonii sprawa wydaje się oczywista – zapewne interesuje Cię rynek lokalny, miejsce położone blisko domu czy pracy, skąd łatwo odebrać dziecko po kilku godzinach codziennych zajęć. Z pewnością jednak nie położenie na mapie miasta będzie najważniejszym czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze.

Zgoła inaczej jest w przypadku kolonii. Współcześnie organizuje się je zarówno w każdym zakątku kraju, jak i zagranicą, co jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu wydawało się wręcz niemożliwe. Warto, aby przy okazji wyjazdu kolonijnego dziecko zobaczyło nowe, nieznane sobie miejsce. Dla przykładu – jeśli mieszkacie w górach, większą atrakcją będzie wyjazd nad morze lub na Mazury, a nie w najbliższe okolice. Choć oczywiście to niejedyny aspekt wpływający na decyzję.

2. Cena

Każdy rodzic, nawet najzamożniejszy, uważnie patrzy na cenę kolonii i półkolonii. Trudno się dziwić – chcemy wiedzieć, za co płacimy, szczególnie gdy dotyczy to naszych dzieci. Półkolonie z oczywistych względów są tańsze od kolonii, choć w obu przypadkach ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Zawsze powinno się uważnie analizować, czy dana oferta jest faktycznie warta swojej ceny. Swoją drogą, warto dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań z zakładu pracy. Dawniej było to powszechną praktyką, że duże przedsiębiorstwa sponsorowały lub pokrywały znaczną część kosztów wyjazdu wakacyjnego dzieci pracowników. Dziś tego typu benefity również są spotykane, np. w sferze budżetowej. Skoro można otrzymać wsparcie finansowe dla takiego wyjazdu, czemu by z niego nie skorzystać.

3. Program

Kolonie i półkolonie opierają się o konkretny program. Każdy rodzic cieszy się, gdy w ich trakcie dzieci rozwijają zainteresowania i dają coś więcej niż odpoczynek od potomstwa. W ostatnich latach można zauważyć o wiele większe starania wkładane w organizację miejskich półkolonii. Obfitują one w takie zajęcia jak np. robotyka czy rękodzieło. Dzięki temu dziecko nabywa cenne umiejętności, a jednocześnie świetnie się bawi w czasie wolnym od szkoły. Równie cenne mogą być ciekawie zaprojektowane kolonie oparte o konkretną dyscyplinę sportu, warsztaty dziedzinowe czy aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, żeby program kolonii lub półkolonii odpowiadał dzieciom – w końcu to one mają spędzić tydzień czy dwa w określony sposób i dobrze, gdyby nie były rozczarowane Twoją decyzją.

4. Opieka

Aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest we właściwych rękach, koniecznie zainteresuj się, pod czyją opiekę trafia. Kim są organizatorzy i opiekunowie? Czy mają odpowiednie kwalifikacje? To animatorzy czy specjaliści w danej dziedzinie? W jakim są wieku i co proponują? Warto odpowiedzieć na tych kilka podstawowych pytań, żeby mieć spokojną głowę, gdy dziecka nie ma w domu.

5. Zasady

Twoje dziecko niedługo wyjedzie z domu (lub będzie go regularnie opuszczało w ramach półkolonii). Tak jak interesują Cię jego losy w szkole, tak zainteresuj się zasadami, w ramach których będzie przebywać pod cudzą opieką. Jaki jest regulamin kolonii lub półkolonii? Co wchodzi w zakres opłacanego programu? Czy dziecko będzie ubezpieczone? Jak wygląda kwestia transportu, zakwaterowania, wyżywienia? Jak widzisz, lista pytań jest długa, a gdy zaczniesz szukać na nie odpowiedzi, nasuną się kolejne. Nie chodzi o to, żeby popadać w przesadę, ale mieć świadomość, jaką decyzję się podejmuje. Twoje dziecko zasługuje na to, co najlepsze, ale musi być też przygotowane na określone zasady, narzucony plan dnia i zaplanowane aktywności.

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!