powróć

Opublikowano - 23.04.2019

Jaką grę planszowa wybrać dla całej rodziny? ZoneKids poleca Labyrinth.

Ravensburger jest niemieckim wydawnictwem, które w całej Europie słynie z dystrybucji pasjonujących gier planszowych i bardzo ciekawych zestawów puzzli. W poniższej recenzji przyglądamy się jednej z gier firmy – „Labyrinth” znanej także jako „Tajemnice labiryntu”. Dowiedz się nie tylko o tym, co stanowi plusy i minusy gry, ale również na czym ona w ogóle polega.

Proste zasady – pora na grę

Gra została stworzona dla 2–4 graczy i zgodnie z oznaczeniem minimalnym wiekiem wynosi 7 lat, lecz wiele osób podkreśla, że również nieco młodsze dzieciaki dają radę i świetnie się bawią. Na jedną rozgrywkę należy przeznaczyć od około 20 do 30 minut w zależności od stopnia zaawansowania i... skupienia graczy.

Zestaw składa się z:

 

gra dla dzieci planszowa recenzja Labirynth

 

Upraszczając: w grze chodzi o to, żeby zawodnik jako pierwszy dotarł do wylosowanego skarbu. Kolejnymi ruchami należy więc torować sobie drogę, jednak przeciwnicy, z których każdy również dąży do jak najszybszego przechwycenia celu, ingeruje w ścieżki, zmieniając ich bieg. Gra jest bardzo dynamiczna, a układ na planszy i sytuacja graczy ulegają nieustannym zmianom. Temperatura rywalizacji nie spada nawet na chwilę, w efekcie czego zabawa jest dobra do samego końca.

Zasady są dość ograniczone, a w dodatku łatwo się je zapamiętuje, szczególnie mając przed sobą planszę i pozostałe elementy. Pora skupić się na najważniejszych plusach i minusach, jeśli jeszcze wahasz się przed zakupem gry Labyrinth.

Największe zalety

O podstawowym plusie już wspomnieliśmy powyżej – gra jest prosta w swoich regułach, nie trzeba jej także poświęcać dużej ilości czasu. Jak wiadomo, są planszówki, nad którymi siedzi się całymi godzinami, jednak gdy grupę docelową stanowią małe dzieci i ich rodzice, krótka rozgrywka jest raczej najlepszym rozwiązaniem.

Sama gra jest bardzo dobra w sensie fizycznym. Firma Ravensburg po raz kolejny udowodniła wysoki poziom, wypuszczając na rynek produkt w formie, do której trudno się przyczepić (choć uwaga! Zrobimy to po części w minusach). Tekturowa plansza i kafle ścieżek są solidne, wytrzymałe, podobnie jak optymalnie zaprojektowana wypraska.

Również grafika na pudełku podoba się dzieciom i pobudza ich wyobraźnię, wyraźnie sygnalizując, że zabawa będzie nieco magiczna i baśniowa. W ogóle estetyka elementów gry nie podlega dyskusji – wykonano dobrą pracę zarówno na etapie projektowania, jak i wykonania, co potwierdzają (swoimi entuzjastycznymi reakcjami) dzieciaki grające w „Labyrinth”.

Wreszcie: esencja i zasady rozgrywki zmuszają graczy do szybkiego myślenia. Zmieniający się układ labiryntu przyczynia się do rozwijania umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Co więcej, zabawa nigdy nie ma takiego samego przebiegu, dlatego nie nudzi się ani dzieciom, ani dorosłym.

Największe wady

W stosunku do liczby zalet minusy są wręcz symboliczne. Niektórzy gracze narzekają na bardzo duże pudełko. Fakt faktem, nie należy do miniaturowych, jednak wynika to z zasad rozrywki i wyglądu planszy. Inna rzecz, że wszystko zależy od ilości wolnej przestrzeni, jaką się dysponuje. Także dla jednych minus, dla innych po prostu duża, ale w akceptowalnych granicach gra.

Zastanawiająca jest także jakość kart tajemnic. Wspominaliśmy wyżej, jak dużą zaletą jest wykonanie planszy czy kafli ścieżek. Tymczasem karty, poprzez intensywną i częstą grę, szybko się niszczą. Lepiej zawczasu je zabezpieczyć, na przykład przezroczystą folią.

Czy warto kupić

Podsumowując – czy warto zamówić Labyrinth? Tak! To przykład gry, która emocjonuje tak dzieci i starszych graczy, a poza tym można szybko ją zrozumieć. Nie zabiera dużo czasu, więc do gry przystępuje się niejako z marszu, spontanicznie, bez konieczności rezerwowania wielu godzin. Cena, która waha się w przedziale kilkudziesięciu złotych, nie wydaje się przesadzona – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę jakość wykonania i fakt, że zabawa nigdy nie przebiega w ten sam sposób.

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!