powróć

Opublikowano - 17.03.2019

Jak wspierać rozwój mózgu u dzieci?

W Polsce już od ponad 20 lat organizuje się Europejski Dzień Mózgu, którego celem jest popularyzacja wiedzy o tym kluczowym, choć wciąż bardzo tajemniczym organie ludzkiego ciała. Żadnego rodzica nie trzeba przekonywać, że rozwój intelektu jest ważny. Tylko jak o niego zadbać? Tego dowiesz się z artykułu.

Wzbudzanie ciekawości świata

Czym wyróżniają się osoby uważane za inteligentne, mądre, wszechstronne i rozwijające się? Niekoniecznie wiedzą ogólną lub dziedzinową. Dużo istotniejsze są takie cechy jak ciekawość świata i dostrzeganie złożoności wszechobecnej rzeczywistości. W dużej mierze pobudzenie tej ciekawości jest zadaniem rodziców i opiekunów. Trudno oczekiwać, aby szkoła lub grupa rówieśnicza były w tym skuteczniejsze.

Zwróć uwagę, jak wiele pytań zadaje Twoje dziecko. Na przykład podczas jazdy autobusem możesz ciągle słyszeć pytania z użyciem słów „co”, „jak”, „dlaczego”, „kto” i tym podobnych. Oczywiście, każdego może zirytować częstotliwość tych pytań, sposób ich wyrażania, ale kiedy jak nie teraz tłumaczyć dziecku, co jest czym i dlaczego?

Często wystarczy krótka, ale treściwa odpowiedź. Dziecko nie pyta o złożone, trudne sprawy. Chce wiedzieć, dlaczego pewne zachowania są takie, a nie inne. Czym różni się autobus od samochodu osobowego. Dlaczego kierowcy na siebie trąbią, jak nazywa się przystanek docelowy i co właściwie oznaczają pojęcia „dzielnica”, „miasto”, „rozkład jazdy” czy „bilet”.

Przykład z jazdą autobusem jest jednym z wielu. Najważniejsza jest świadomość, że mały mózg domaga się wiedzy o otaczającym świecie. Pytania dotyczą dosłownie każdej kwestii czasami są zaskakująco błyskotliwe, trafne, zmuszają do pogłębionej refleksji czy wręcz poszukiwań odpowiedzi w różnych źródłach.

Dziecko podejmuje wielu prób zdobycia informacji, ale jeśli nieustannie natrafia na mur, milczenie, naganę, uciszanie, za którymś razem przestaje pytać. Obojętnieje. Zamyka się swoim świecie wewnętrznym, podświadomie dostrzega niechęć rodzica do rozmowy, wymiany intelektualnej (choć tego pojęcia jeszcze nie zna). Trudno mówić tu o pełnym, harmonijnym rozwoju.

Dlatego apelujemy: rodzicu, cierpliwie odpowiadaj na każde pytanie. Kiedy, jeśli nie teraz? Nie dziw się za kilka lat, że jedne dzieci w mig łapią nowe informacje, są ciekawe świata, z pasją zgłębiają nowe tematy, a inne nie dążą do pogłębiania wiedzy, nie interesują się wieloma sprawami. To często pokłosie błędów rodzicielskich. A wystarczą proste odpowiedzi na proste pytania.

dzieci dla dzieci mózg

Rozwój przez zabawę

Nauka robotyki poprzez układanie klocków Lego czy nauka mapy świata poprzez układanie puzzli – te dwie z pozoru odległe aktywności łączy jedno: chodzi o naukę poprzez zabawę. Ludzki mózg rozwija się, otrzymując bodźce, które są przyjazne. A czy w dzieciństwie jest coś fajniejszego niż radosna zabawa?

Współcześnie jak na tacy otrzymujesz setki pomysłów na organizację czasu swojego dziecka z pożytkiem i dla rozwoju. Nie tylko społecznego i ruchowego, ale także intelektualnego. Są zajęcia dodatkowe, są scenariusze zabaw do domu, są fantastyczne gry dla całej rodziny. Po prostu trzeba eksperymentować, próbować, zachęcać, wspierać – a dalej „samo pójdzie”!

dzieci dla dzieci robotyka lego

To nie jest takie trudne

Niejeden rodzic obawia się porażki wychowawczej. Z gruntu poddaje się, jeśli chodzi o wspieranie rozwoju intelektualnego, np. dostrzegając własne braki w tym zakresie. Ale przecież nie trzeba wiele. Dla rozwoju mózgu najważniejsze są odpowiednie warunki tworzone przez miłość, czułość, zaufanie. A przede wszystkim uwaga, skupienie, osobisty przykład, poświęcony czas. Wspólne czytanie, granie czy oglądanie. Odpowiadanie na pytania, opowiadanie historii, pokazywanie świata w każdym jego aspekcie. To codzienna praca, ale daje przyjemność i ogrom satysfakcji. Pamiętajmy o tym nie tylko przy okazji Europejskiego Dnia Mózgu!

dzieci dla dzieci zabawa nauka

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!