powróć

Opublikowano - 13.02.2019

Bo hobby jest super, czyli szukamy zajęć dodatkowych dla dziecka

Dobrze, jeśli dziecko lubi spędzać czas z rodziną i zacieśnia więzy z bliskimi poprzez wspólną naukę czy zabawę. Jednak bardzo szybko nadchodzi moment, w którym warto wypuścić je w świat, a raczej pokazać możliwości, zachęcić do samodzielnych decyzji i pierwszych wyborów. Pasje sprawiają, że niezależnie od okoliczności człowiek ma swoje źródło szczęścia, spokoju czy samorealizacji. Nawet jeśli to niszowe hobby, akurat jemu daje dużo radości. Dlatego warto poszukiwać odpowiedniego zajęcia dodatkowego dla dzieci.

Próbować, nie zmuszać

Podstawowym błędem, który na szczęście zdaje się być popełniany coraz rzadziej, jest zmuszanie dziecka do przejęcia pasji rodzica lub wykonywanie z góry ustalonego planu. Dajmy na to: tata jest kibicem piłki nożnej, więc koniecznie zamierza zrobić z syna piłkarza. Albo mama, która od młodości kochała jazdę konną, chce za wszelką cenę wprowadzić do stajni swoją córkę, nie przedstawiając innych aktywności. Można oczywiście podać setki innych przykładów, opartych o identyczny schemat: pasja lub pomysł rodzica oznacza niemalże przymus spędzania czasu według z góry określonego planu. 

A przecież każde dziecko ma prawo rozwijać się własnymi ścieżkami. To oczywiste, że rodzic ma naturalną chęć przedstawiania córce lub synowi swoich pasji. Trudno, żeby dorosły miłośnik sportu w ogóle nie próbował zarażać nim swoich dzieci. Trudno, by w jednoznacznie artystycznej rodzinie nie próbowano pokazać córce czy synowi piękna muzyki, malarstwa czy literatury. Ale podejmowanie prób, a zmuszanie to dwie różne postawy.

hobby dziecko dla dzieci

Jak przedstawiać hobby

Małe dziecko raczej nie jest zainteresowane merytorycznymi argumentami na rzecz posiadania pasji. Ma prawo nie wiedzieć, że hobby to niewyczerpane źródło drobnych radości, pole do samorealizacji czy wręcz potencjalny sposób na życie, także w kontekście zawodowym. Maluch patrzy na rodzica i dostrzega jego szczęście lub smutek. Czuje emocje. Intuicyjnie wierzy, że rodzice robiący coś z pasji są przez to radośniejszy, więc też chce poznać ten stan. Poza tym dziecięcy mózg jest otwarty jak nigdy później, chłonie wiedzę jak gąbka. Można go zarazić naprawdę ciekawymi zainteresowaniami.

Ale nic na siłę. Niezależnie od tego, czy chodzi o piłkarskie treningi, lekcje baletu lub rysunku, kółko teatralne, zajęcia pozalekcyjne z robotyki czy wszelkie inne aktywności, nie trzeba podejmować radykalnych decyzji. Dziś standardem jest organizowanie otwartych dni, prób, bezpłatnych treningów. Na spróbowanie, bo warto podejmować próby.

hobby dziecko dla dzieci

Czym się kierować

Wsłuchaj się w głos dziecka. Dowiedz się, jakie jest jego zdanie na temat zajęć, na które je zapisujesz. Na pewno ma jakieś spostrzeżenia dotyczące zachowań grupy i opiekunów, a także radości lub niezadowolenia z konkretnych czynności. Jego opinia jest kluczowa, żeby zawczasu uniknąć rozczarowania, zniechęcenia, żalu.

Patrz także na predyspozycje dzieci. Niektóre są tak ruchliwe, że aż proszą się o wysłanie na zajęcia sportowe w celu skoordynowania i skanalizowania tej aktywności w pożyteczny, bezpieczny, rozwijający sposób. Z kolei inne maluchy mogą mieć ewidentny talent do uprawiania szeroko pojętej sztuki, kreatywnego tworzenia, a wtedy warto pokazać różne środki wyrazu, przedstawić ewentualne drogi rozwoju, na przykład w szkole muzycznej czy na lekcjach tańca.

A może Twoje dziecko podziela mniej oczywiste hobby? Od bardzo młodych lat chce konstruować roboty, zbierać znaczki, badać rośliny lub grać w gry planszowe? Nie obrażajmy się na jego wybory, nie zabijajmy skłonności, które nie są groźne, a jedynie czasem niezrozumiałe dla dorosłych.

Liczy się bezpieczny, zdrowy, niezagrożony rozwój dzieci. Jeśli chcemy, aby wyrosły na ludzi z pasją, nie zabijajmy w nich naturalnych ciągot do konkretnych aktywności, a jedynie próbujmy je bezpiecznie zagospodarować, skanalizować. W każdym zakątku Polski znajdują się świetlice, szkoły, domy kultury, akademie czy kluby, w których dziecko może przynajmniej spróbować nowego hobby. A potem zdecydować, czy to pasja dla niego.

dzieci dla dzieci pianino hobby

 

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!