powróć

Opublikowano - 05.11.2018

Programowanie dla dzieci, nauka poprzez zabawę. Polecamy kilka gier i aplikacji do nauki.

Dzieci od najmłodszych lat mogą nie tylko uczyć się elementarnej obsługi komputerów czy smartfonów, ale też pogłębiać umiejętności programowania, tak cenione na współczesnym rynku pracy. Czy z Twojego malucha wyrośnie kiedyś specjalista IT? Nie wiadomo, ale na pewno już w domowych warunkach można poznawać kluczowe kompetencje, które łączą przyjemne z pożytecznym.

 

Zalety nauki programowania w domu

 

Współczesne dzieci niesamowicie interesują się wszystkim, co interaktywne. Trudno się dziwić, gdy dookoła nich funkcjonuje tak wiele elektronicznych urządzeń – telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów, konsol… Czasami maluchy nie potrafią jeszcze chodzić czy mówić, ale już dość świadome przesuwanie obrazu na ekranie dotykowym nie sprawia im żadnego problemu. Oczywiście należy dbać o to, żeby dziecko nie zatraciło się w zabawie przed monitorem i znało inne aktywności, choćby zabawę na świeżym powietrzu, sport. Kontakt z elektroniką jest jednak wręcz nieunikniony, więc warto pomyśleć, jak to wykorzystać – z pożytkiem i bez szkód dla dziecka.

programowanie dzieci

 

Twoje dziecko może łączyć przyjemne z pożytecznym. Młody umysł jest niezwykle chłonny. Dzieci wręcz intuicyjnie radzą sobie z obsługą programów i aplikacji. A co, gdyby zaczęły uczyć się programowania? Taka umiejętność rozwija pod warunkiem systematyczności, koncentracji, wyobraźni, planowania i zapamiętywania. Co więcej, może się przydać w późniejszym życiu. Podczas gdy starsze pokolenia musiały się uczyć programowania od zera w dorosłości, dziś dzieciaki mogą od wczesnych lat szkolić się pod kątem ewentualnej pracy w IT, a jest to nie tyle utrata dzieciństwa i beztroski, ile fajna zabawa przynosząca praktyczne kompetencje. Dlatego jeśli widzisz, że Twoje dziecko chętnie poznaje gry, aplikacje i programy, rozważ jego samodzielną naukę programowania w domu. Podpowiadamy, z jakich narzędzi w tym celu skorzystać.

 

Swift Playgrounds

 

Swift Playgrounds to aplikacja dostępna na platformę iOS. Pozwala uczyć się od najmłodszych lat języka wykorzystywanego w urządzeniach Apple. Co prawda jest dostępna w języku angielskim (choć to szansa dodatkowej nauki), ale intuicyjnie, krok po kroku tłumaczy najważniejsze podstawy na kolejnych poziomach.

swift playgrounds

 

Scratch

 

Platforma internetowa, do której dostęp otrzymujesz za darmo. Na niej Twoje dziecko może rozpocząć przygodę z tworzeniem własnych gier i animacji, oczywiście prostych i niewymagających profesjonalnych umiejętności. Używa w tym celu bloczków i poznaje komendy. Wszystko jest opisane krok po kroku i stanowi znakomitą zabawę.

scratch

 

AppInventor

 

AppInventor, jak sama nazwa wskazuje, służy do samodzielnego tworzenia aplikacje na smartfona, co może być jeszcze bliższe sercu pokolenia, które korzysta z elektroniki głównie w urządzeniach mobilnych, a nie na klasycznych komputerach. Zasady działania są równie proste i przystępne.

AppInventor

 

CodeCombat

 

Na tej stronie dziecko może jednocześnie grać i uczyć się języków programistycznych. W „naszych czasach” nauka nie była tak atrakcyjna, prawda?

CodeCombat 

 

A gdyby nie w domu, tylko na kursie

 

zajecia programowania dla dzieci

 

Pamiętaj, że do nauki podstaw programowania w domach służą także specjalne zabawki, które uczą logicznego myślenia i wydawania konkretnych komend przynoszących określone skutki. Dodajmy też, że programy do nauki programowania są tworzone dla osób w każdym wieku, również dla dorosłych. Mimo to warto przemyśleć zapisanie dziecka na kurs. Kursy programowania przygotowane specjalnie dla dzieci, które odbywają się poza domem w regularnych odstępach, są skierowane nawet do najmłodszych grup wiekowych. W ich trakcie dziecko znajduje się pod fachową opieką, a w niewielkiej grupie rówieśniczej zdobywa cenne kompetencje na przyszłość. To coraz modniejsza forma zajęć pozalekcyjnych, ponieważ łączy nowoczesną, przydatną na rynku pracy wiedzę ze świetną, interaktywną zabawą, która nijak nie kojarzy się z nudnym wkuwaniem niezbyt praktycznych informacji.

 

Pamiętaj, że rynek aplikacji do programowania jest dynamiczny. Co chwilę pojawiają się na nim nowe narzędzia, które wspierają rozwój w dziedzinie IT, także w najmłodszej grupie docelowej. Nawet jeśli Twoje dziecko nie zostanie w przyszłości informatykiem, na pewno nie straci czasu, ucząc się programowania przez zabawę.

 

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!