powróć

Opublikowano - 09.10.2018

7 najlepszych gier planszowych dla dzieci i młodzieży

Gry planszowe znakomicie rozwijają różnego rodzaju zdolności umysłowe dzieci i młodzieży. Przy okazji stanowią element integrujący i dają wiele zabawy. Czego chcieć więcej dla najmłodszych?! Gry planszowe to bez wątpienia jedna z najlepszych rozrywek dla dzieci i młodzieży. Tylko jakie gry wybrać? Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, przedstawiamy zestawienie najciekawszych naszym zdaniem gier planszowych ostatnich lat, które są skierowane do najmłodszego odbiorcy.

 

1. Story Cubes

 

Popularna gra Story Cubes, nagrodzona wieloma nagrodami, zapewnia wiele rozrywki nie tylko najmłodszym, ale również dorosłym. Doskonale integruje i zachęca do kreatywnego myślenia. Pobudza wyobraźnię, uczy wyrażania swoich myśli i opracowywania strategii, a to bardzo ważna umiejętność na przestrzeni całego życia. Gra polega na rzucaniu kostkami, które są pokryte symbolicznymi obrazkami. O 9 wylosowanych obrazków trzeba oprzeć spójną i ciekawą historię. W tej rozgrywce nie ma złych odpowiedzi, jest za to mnóstwo śmiechu lub podziwu dla najlepszych gawędziarzy. Na rynku można znaleźć także tematyczne kostki rozszerzające grę o konkretne zagadnienia.

 

story cubes

 

2. Scrabble

 

Scrabble zostały wymyślone w Stanach Zjednoczonych w 1931 roku i do dziś biją rekordy sprzedaży. Graczami są już najmłodsze dzieci, a niektórzy kochają tę rozrywkę przez całe życie. Zasad nie trzeba chyba przypominać – w dużym skrócie, losuje się kostki z literami i w kolejnych rundach próbuje budować słowa pasujące do powstającego układu. Zwycięża gracz, który zgromadzi najwięcej punktów. Dlaczego Scrabble warto pokazać już małemu dziecku? Ponieważ znacznie poszerza umiejętności językowe oraz zmusza do analizy, szybkiego myślenia i liczenia.

 

scrabble

 

3. Rummikub

 

Powstała pierwotnie w Izraelu gra Rummikub do złudzenia przypomina karcianego remika (popularnego w Polsce pod nazwą remibrydż). To rozrywka przeznaczona dla dzieci, które potrafią dodawać. Znakomicie wspiera podstawową edukację matematyczną oraz analizę możliwych rozwiązań i taktycznych zagrań. W grę można grać w 2, 3 lub 4 osoby, losując i wykorzystując kości z liczbami od 1 do 13, z których należy tworzyć układy na stole (np. 1, 2, 3 albo 3 x 10 w różnych kolorach). Uwaga! Gra wciąga i uzależnia na lata, znakomicie integrując, ponieważ jej zasady są bardzo proste, nawet dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków.

 

rummikon

 

4. Dixit

 

Kolejna gra, która doczekała się wielu rozszerzeń, ale i nagród. Rolą graczy jest wybieranie kart i opowiadanie o skojarzeniach. Pozostali zawodnicy dobierają do historii własne karty, a po zmieszaniu wszystkich trzeba odgadnąć, która należała do „bajarza”. W Dixit często gra młodzież, nierzadko też dorośli, ale nie warto ukrywać tej zabawy przed dziećmi, ponieważ poprzez nią rozwija się wyobraźnia i zanikają bariery wieku czy nieśmiałości.


Dixit

 

5. Było sobie życie

 

Kultowy, francuski serial animowany z lat 80. stał się symbolem udanego połączenia bajki z edukacją. Gra edukacyjna „Było sobie życie” jest znakomitą okazją, żeby przy okazji wciągającej rozgrywki polegającej na zbieraniu żetonów zdobyć sporo wiedzy na temat działania ludzkiego organizmu. Już od najmłodszych lat warto gromadzić informacje przydatne nie tylko na lekcjach biologii, ale przede wszystkim w późniejszym życiu.

 

gra planszowa

 

6. 5 Sekund Junior

 

Kto z nas, dorosłych, przynajmniej raz nie grał w „5 sekund” na imprezie? To bardzo popularna gra, która budzi wiele radości i doskonale integruje. Istnieje też wariant dziecięcy, w którym pula 700 zadań w rodzaju „wymień 3...” nie powinna sprawiać trudności nawet 6-latkom. Gra uczy szybkiego myślenia i porządkowania wiedzy o świecie. Traktowana jako okazja do edukacji i poznawania kolejnych obszarów wiedzy, może stanowić nie tylko klasyczną grę z zaciętą rywalizacją o zwycięstwo, ale też element integrujący grupę.

 

 

7. Monopoly

 

Już na początku wspomnieliśmy, jak wiele gier cały czas pojawia się na rynku i podbija serca dzieci oraz ich rodziców. Warto jednak pamiętać o klasyce, która cieszy się niezmiennie wysokim zainteresowaniem. Absolutnie ponadczasową rozrywką jest Monopoly (dostępne w niezliczonej ilości edycji), znane w Polsce również jako np. Eurobusiness. Nauka gospodarowania pieniędzmi, cierpliwości i przewidywania poprzez grę dla całej rodziny jest doskonałą, często prawdopodobnie pierwszą lekcją podstaw ekonomii.

monopoly

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!