powróć

Opublikowano - 01.10.2018

Nietuzinkowe warsztaty dla dzieci w Szczecinie

Warsztaty są coraz popularniejszą formą aktywizacji dzieci i młodzieży. Poprzez swoiste połączenie nauki, zabawy i zdobywania praktycznej wiedzy najmłodsi mogą się rozwijać, a przy okazji integrować i cieszyć wspólnie spędzonym czasem. Tylko w samym Szczecinie istnieje wiele atrakcyjnych ofert, które są dostosowane do potrzeb i oczekiwań różnych grup wiekowych. Jakie warsztaty można zaplanować dla przedszkolaka, ucznia lub nastolatka?

 

Wiek przedszkolny

 

Już od najmłodszych lat zabawę warto przeplatać z atrakcyjną nauką praktycznych umiejętności. Zwróć uwagę, że nawet malutkie dzieci niemalże intuicyjnie obsługują urządzenia mobilne, komputery, piloty czy konsole, podczas gdy ich rodzicom i dziadkom przychodziło to z o wiele większym trudem, i to w późniejszym wieku. Dlatego nigdy nie jest za wcześnie na wprowadzenie dziecka w świat praktycznych umiejętności, oczywiście niekoniecznie związanych z komputerami i telefonami.

Mały inżynier to zajęcia oferowane w kilku polskich miastach, między innymi Szczecinie. Już od 5. roku życia przeprowadza się tu warsztaty, które uczą poprzez eksperymentowanie. Kontakt z chemią czy fizyką w bezpiecznych warunkach budzi naturalną ciekawość, a przy okazji otwiera na wiedzę, która przyda się w późniejszym życiu. Dzieci w wieku przedszkolnym można także uczyć podstaw robotyki – Mały Inżynier organizuje warsztaty z użyciem systemów Lego WeDo oraz Lego Boost. Podobne zajęcia, dostosowane do wieku grupy, przygotowuje także Robotofan.pl.

 

 

Wiek szkolny

 

Gdy dziecko uczęszcza do szkoły, dużo się uczy, ale czy zawsze praktycznie i kreatywnie? Odpowiedź niestety nie zawsze jest twierdząca. Dlatego tym bardziej warto zapewniać mu edukacyjne atrakcje w postaci warsztatów. Jak już wspomnieliśmy, to doskonały wiek na poznanie bliżej podstaw robotyki (z www.robotfan.pl) lub – po ukończeniu 8. roku życia – kolejne zajęcia z oferty www.malyinzynier.pl: Robotyka Lego Mindstorms, Programowanie, Elektronika analogowa i cyfrowa, Programowanie Minecraft, Programowanie App Inventor. Nazwy wydają Ci się skomplikowane? Spokojnie – Twoje dziecko zrozumie je bez większego problemu.

Grupy szkolne przyjmuje także szczecińska Warsztatownia. Można tam odwiedzić m.in. pokoje zagadek z tematycznymi atrakcjami – Piracką Przygodę i Leśne Trolle. To forma popularnych escape roomów dla najmłodszych, która funkcjonuje obok takich zajęć jak otwieranie sejfów na kody czy praca warsztatowa, w ramach której powstają pamiątki na zakończenie zajęć. Zabawa w grupach do 25 osób trwa ok. 2,5 godziny, a uczestnicy mają zazwyczaj od 7 do 12 lat.

Ciekawą ofertę ma także inicjatywa Baw się i Buduj, która organizuje warsztaty trwające od 75 do 90 minut, a ich koszt jest niewielki – od 12 do 15 zł za dziecko. Przyjmowane są zarówno grupy przedszkolne, jak i szkolne. Zabawa z użyciem klocków Lego i robotów rozwija na wielu płaszczyznach, dając mnóstwo satysfakcji.

 

robotyka dziecko

 

Nastolatkowie

 

Wydaje Ci się, że gdy dziecko zbliża się do zakończenia edukacji podstawowej i przechodzi w typowo nastoletni wiek, mija czas na eksperymentowanie i zabawę w ramach warsztatów? Nic z tych rzeczy! Przecież warsztaty są rozrywką dla wszystkich, także seniorów i dorosłych. Sęk w tym, żeby odpowiednio dopasować tematykę i formę do wieku.

Robótkowo.pl ma bardzo ciekawą propozycję dla nastolatków – szereg praktycznych warsztatów, które opierają się o naukę rękodzieła. Przy pomocy doświadczonych instruktorów można stworzyć m.in. mydła, bransoletki, ceramikę, torebki, zakładki do książek, świeczki czy inne prezenty dla bliskich lub pamiątki. Swoją drogą, oferta jest też kierowana do studentów i dorosłych, więc nastolatkowie absolutnie nie powinni czuć się jak na „dziecięcych warsztatach”.

Interesującą propozycję ma także Studio Kulinarne Bataty, które zaprasza na warsztaty dla grup 10-12-osobowych, w ramach których przygotowuje się od 3 do 5 dań. Narzędzia, fartuchy i składniki są wydawane na miejscu, a zabawa łączy się z nauką gotowania, tak cenną w czasach mody na kulinaria. To znakomity pomysł na praktyczne ćwiczenia nie tylko dla dorosłych, ale również nastolatków.

 

rekodzięło dzieci

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!