powróć

Opublikowano - 09.09.2018

Jak zmobilizować dziecko do obowiązków domowych

Im dziecko samodzielniejsze, tym więcej od niego oczekujemy. Liczymy, że będzie się dobrze uczyło i zachowywało, a także odnajdzie w grupie rówieśników i zajmie się swoimi pasjami oraz zainteresowaniami. Mamy nadzieję na to, że z wiekiem stanie się wsparciem dla rodziny, choćby w pełnieniu domowych obowiązków. Ale jak nauczyć dziecko pomagać w codziennych zadań?

 

DZIECKO – pełnoprawny członek rodziny

 

 

 

Dzieciństwo kojarzy się z beztroską oraz poznawaniem świata w każdym wymiarze. Rodzice chcą, aby dziecko było bezpieczne, zdrowe i funkcjonowało w przyjaznym otoczeniu. Jednak jeżeli zrezygnują z pewnych aspektów wychowawczych, nie mogą się później dziwić, że np. nastolatek w ogóle nie sprząta i nie bierze na siebie choćby części odpowiedzialności za funkcjonowanie domu. Już od najmłodszych lat dziecko może być przecież uczone dobrych praktyk, które owocują w późniejszym życiu.

Niektórzy rodzice są niecierpliwi, wiedzą, że sami posprzątają szybciej i dokładniej, a inni boją się, że przeciążą dziecko. Błąd! Z wiekiem kolejne czynności powinny stawać się jak najzupełniej naturalnym elementem codziennego, domowego życia. Skoro nie wierzysz, że Twoje dziecko da sobie radę z czymś prostym, nie dziw się później, że nie radzi sobie z poważniejszymi wyzwaniami. Udział w życiu rodzinnym od dzieciństwa sprzyja rozwijaniu systematyczności, odpowiedzialności oraz empatii. Oto kilka porad, które pomogą dotrzeć do dziecka i zmobilizować je do wsparcia w pełnieniu obowiązków domowych.

 

DOBRY PRZYKŁAD

 

 

 

Małe dzieci są niezwykle chłonne – nawet nie dostrzegamy, jak często czerpią przykład z rodziców, dziadków czy starszego rodzeństwa. Obowiązki domowe należy odpowiednio rozplanować i rozdzielić, a następnie konsekwentnie realizować. Jak oczekiwać od dziecka poczucia odpowiedzialności za porządek w domu, skoro naczynia wiecznie zalegają w zlewozmywaku, brud wychodzi z każdego kąta, a rodzice żyją w większym nieporządku niż małe dzieci? My, dorośli, musimy zaczynać od siebie, żeby dawać dobry przykład młodszym.

 

ŚWIADOMOŚĆ SENSU OBOWIĄZKÓW

 

 

dzieci sprzataja

 

Wychowywanie dziecka metodami „kija i marchewki”, a więc – mówiąc wprost – wymuszania pewnych zachowań „bo tak” lub przekupstwem nie ma większego sensu. Nie traktuj dziecka jak bezrozumnej istoty, która nie powinna zadawać pytań. Przecież za obowiązkami domowymi kryją się konkretne potrzeby. Sprzątamy dla większego komfortu funkcjonowania w pomieszczeniach i zachowania czystości, bo brud jest niezdrowy. Wynosimy śmieci, żeby się nie psuły. Kosimy trawnik, aby nie zarósł i dobrze się prezentował. Nosimy zakupy słabszym i starszym, żeby im ulżyć. Dziecko naprawdę jest w stanie zrozumieć Twoje racje, o ile przedstawisz je w obrazowy sposób.

A przecież jego charakter dopiero się kształtuje. Od tak prozaicznych czynności zależy, czy w przyszłości okaże się człowiekiem, który nie waha się pomagać innym, wspierać najbliższych, dbać o domowe ognisko i relacje międzypokoleniowe. Poza tym sprzątanie czy inne obowiązki uczą gospodarności, rozwijają kompetencje manualne i techniczne, przysposabiając do „codziennego życia”. Dla każdego dziecka musi się znaleźć czas na bajki, gry czy inną zabawę, ale nie może zabraknąć pracy na rzecz wspólnego dobra.

 

PPZYJEMNĘ Z POŻYTECZNYM

 

 

tata dzieci odkurzanie

 

Dla niektórych codzienne gotowanie to żmudny, przykry obowiązek, a inni wprost tryskają entuzjazmem, gdy mogą rzucić się w wir kuchennych czynności, do których obok gotowania czy pieczenia należy mycie naczyń, sprzątanie powierzchni, segregacja śmieci. Już od najmłodszych lat warto więc pokazywać, że obowiązek domowy może być czymś fajnym. Choćby układanie do stołu i przygotowywanie posiłków to dobra okazja do integracji całej rodziny – dzieci mogą nosić mniej niebezpieczne przedmioty lub wykonywać proste prace.

Podobnie ze sprzątaniem – czym innym jest danie dziecku zmiotki, a czym innym żrący detergent (więc ten drugi niech poczeka na co najmniej nastoletni wiek). Obowiązkom może towarzyszyć muzyka czy rozmowa. Jeśli coś jest robione z uśmiechem i poczuciem, że warto dbać o dom oraz jego mieszkańców, rodzina wspiera się w domowych obowiązkach, a dzieci dorastają z nowymi umiejętnościami, z roku na rok coraz bardziej gotowe do samodzielnego życia.

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!