powróć

Opublikowano - 04.09.2018

Jakie konto w banku dla dziecka

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez konta w banku. Oferty dla klientów indywidualnych oraz firmowych są wciąż udoskonalane, a przy okazji wzrasta powszechna świadomość ekonomiczna. Czy jednak wiesz, że istnieją również konta dla dzieci, nawet tych najmłodszych? Sprawdź, dlaczego warto przemyśleć założenie jednego z nich!

 

 

Do 13 roku życia

 

Być może kojarzysz konta dla nastolatków, ale dla wielu osób prawdziwym szokiem jest to, że nawet kilkuletnie dziecko może mieć swój bankowy rachunek. Jak się nietrudno domyślić, działanie konta takiego jest dość ograniczone.

Oferta PKO Konto Dziecka stanowi przykład innowacyjnego podejścia do edukacji finansowej najmłodszych. Konto jest darmowe, a w dodatku z atrakcyjnym oprocentowaniem, co uczy oszczędności i liczenia. Przelewy wewnętrzne i standardowe również są bezpłatne, a na rachunek można zalogować się poprzez specjalny serwis oraz aplikację mobilną. Umowę zawiera rodzic i to on ma za zadanie kontrolować wydatki dziecka. Przelewy nie mogą być realizowane bez zgody rodzica, więc nie ma możliwości, żeby kilkuletnia pociecha w przypadkowy lub ukrywany sposób wydała pieniądze niezgodnie z wolą opiekuna.

Bank dba również o materiały edukacyjne dla dzieci, które poprzez fakt posiadania konta skuteczniej przyswajają wiedzę z zakresu finansów i bankowości. Podczas gdy ich rówieśnicy nie wiedzą, czym jest oprocentowanie na koncie czy jak wykonać przelew, Twoja latorośl może stopniowo rozwijać kompetencje, które będą przydatne przez resztę życia. Jeśli dziecku daje się regularnie kieszonkowe, można robić to przelewem, prawda?

 

 

Konta dla nastolatków w wieku 13-18 lat

 

Im starsze dziecko, tym większa świadomość związana z pieniędzmi i możliwościami ich wydawania. Jest zupełnie naturalne to, że nastolatkowie sami chodzą na zakupy, chcą korzystać z zakupów w Intencje czy opłacać bilety lub usługi online. Inna rzecz, że coraz częściej zarabiają pierwsze pieniądze – np. pracą dorywczą lub sezonową – dlatego po prostu potrzebują własnego rachunku bankowego w celu odbierania wynagrodzenia.

Na tej podstawie większość banków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nastolatków oraz ich rodzicom. Konta są zazwyczaj bezpłatne, atrakcyjne pod względem funkcjonalności (aplikacje mobilne, karty płatnicze), a także oprocentowania (co uczy rozsądnego gospodarowania środkami i oszczędności). W porównaniu do konta dziecięcego nastolatek otrzymuje znacznie większą swobodę rozporządzania środkami – nie musi np. otrzymywać autoryzacji przelewów od rodziców. Nadal istnieją jednak limity określone w umowie, które zapobiegają niepożądanym skutkom działań na koncie. Rodzic musi być także obecny przy podpisywaniu umowy – do osiągnięcia pełnoletności dziecka jest przecież opiekunem i osobą prawnie odpowiedzialną za wiele jego czynów.

Nastoletni wiek to najwyższa pora na zrozumienie sposobu działania narzędzi bankowych. Własny rachunek oraz karta płatnicza czy aplikacja pozwalają uczyć się odpowiedzialności i samodzielności. Dziś coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych transakcji gotówkowych, dla własnego bezpieczeństwa nie warto zresztą nosić przy sobie „dużej gotówki”.

Banki zabiegają o nastolatków i ich rodziców. Na start oferują wiele korzyści – np. premie, personalizacje, większe oprocentowanie, zniżki. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem konta dla swojego nastoletniego dziecka, po prostu sprawdź, jakie oferty mają w zanadrzu banki na polskim rynku. Przekazanie dziecku własnej karty i szansy na swobodniejsze zarządzanie finansami zawsze powinno być połączone z rozmową oraz ustaleniami, jak może z tego korzystać. Warto również dokładnie przeanalizować warunki banku i zapoznać się z treścią umowy. Być może założenie konta dziecku lub nastolatkowi będzie okazją do odświeżenia własnej wiedzy o finansach i zmian w swoich własnych rachunkach?

Jedno jest pewne – nie warto czekać, aż dziecko wkroczy w dorosłość, żeby dopiero wtedy zderzyło się ze światem finansów. Im szybciej, tym korzystniej.

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!