powróć

Opublikowano - 24.08.2018

Dlaczego warto czytać książki dzieciom i zaszczepić w nich zamiłowanie do literatury

Zgodnie z najnowszymi badaniami Biblioteki Narodowej, 38% Polaków przeczytało w ciągu roku przynajmniej jedną książkę. Co decyduje o naszym czytelniczym nawyku? Odpowiedź nie powinna zaskakiwać: wychowanie, domowe zwyczaje, wpływ otoczenia. Dlatego wielkim wyzwaniem stojącym przed rodzicami jest podjęcie próby przekonania dziecka do literatury – już od najmłodszych lat. Po jakie lektury sięgać?

 

0-2 lata

 

Pierwsze miesiące życia wiążą się z dynamicznym rozwojem dziecka, choć na początku nie mówi, a już na pewno nie potrafi czytać. Rodzice powinni więc uczyć języka, a robią to także poprzez czytanie bajek czy śpiewanie kołysanki, nawet przy założeniu, że dziecko praktycznie nic nie rozumie. Im maluch jest większy, tym więcej bodźców przykuwa jego uwagę. Dlatego warto kupować książki z licznymi obrazkami (np. tematycznymi scenkami – nauka słówek), a także wodoodporne książeczki do kąpieli, które łączą zabawę z elementami edukacyjnymi.

 

 

2-4 lata

 

Gdy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne – nie tylko w ruchu, ale również wyrażaniu swoich potrzeb – warto kontynuować nawyk czytania bajek na dobranoc i kontaktu z językiem. Skoro dziecko zaczyna mówić, można zacząć uczyć je czytać, a na początku rozpoznawać słowa na podstawie obrazków. To wiek, w którym dziecko chłonie słówka jak gąbka i tylko od podopiecznych zależy, czy odpowiednim doborem bajek wykształci się w nim wartościowe umiejętności językowe. Bajki dla dziewczynek i chłopców bardzo pobudzają wyobraźnię i 1działają na wszystkie zmysły.

 

 

Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny

 

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, ale 4- oraz 5-latkowie umiejący czytać samodzielnie (nie tylko pojedyncze słowa i zdania, ale dłuższe formy, jak opowiadania czy komiksy) to wcale nie tak rzadki przypadek. W wieku przedszkolnym warto wcielić w życie ideę „cała Polska czyta dzieciom” z uwzględnieniem dzielenia się tekstem czy tłumaczenia sensu konkretnych słów. To żmudna praca, ale przynosi wspaniałe efekty. Jeśli dziecko w tym wieku polubi samodzielne czytanie, będzie w stanie oderwać się od multimediów czy zabawek, żeby z przyjemnością i satysfakcją spędzić czas nad książką.

Ważne też, aby w odpowiednim momencie odejść od infantylnych, bardzo prostych form obrazkowych, które przestają być interesujące dla dorastającego dziecka. Wbrew pozorom dzieci lubią intelektualne wyzwania, a zapoznawanie ich z klasyką literatury dziecięcej wcale nie jest archaicznym pomysłem. Zwróć uwagę na to, że poprzez dobór odpowiedniej literatury łatwiej nauczyć dziecko poczucia czasu czy nawet podstaw nauk humanistycznych oraz ścisłych. Rozumienie świata zaczyna się od kontaktu z dobrami kultury. Jeśli ograniczysz się tylko do bajek i gier osadzonych w abstrakcyjnej rzeczywistości, nie dziw się potem, że dziecko nie do końca rozumie, w jaki sposób funkcjonuje świat.

 

 

Szkoła podstawowa i później

 

Zanim dziecko stanie się nastolatkiem, który ma prawo decydować o swoich ewentualnych preferencjach literackich, zderza się z lekturami szkolnymi oraz, jeśli to umożliwisz, klasyką w rodzaju „Dzieci z Bullerbyn”, „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Przypadków Robinsona Crusoe” czy nieco nowszą sagą  o Harrym Potterze. Wybór jest naprawdę spory, a wciąż powstają nowe, atrakcyjne książki dopasowane do konkretnego wieku.

Jednocześnie szeroko dostępne są powieści Karola Maya, Marka Twaina, Adama Bahdaja czy Alfreda Szklarskiego, które od pokoleń kształtują dzieci i młodzież, zarażając pasją do podróży, geografii, przyrody, historii czy sportu. Na początku warto czytać książki wraz z dzieckiem, dostrzegając, co budzi jego zainteresowanie. Później wystarczy mu jedynie dostarczać nowych lektur. A może stanie się częstym gościem w szkolnej lub osiedlowej bibliotece?

Jeszcze jedna uwaga. W wieku kilku, a już na pewno kilkunastu lat Twoje dziecko staje się bacznym obserwatorem. Jeżeli namawiasz go do czytania, choćby szkolnych lektur, a osobiście nie czytasz nic – nie dziw się, że nie wykazuje zainteresowania książkami. Działa tu ten sam mechanizm, co w przypadku wykształcania nawyków sportowych, higienicznych, żywieniowych czy innych, równie ważnych dla rozwoju fizycznego oraz intelektualnego. Pamiętaj: nie zrażaj się! Może wychowasz kolejne pokolenie czytelników!

 

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!