powróć

Opublikowano - 14.08.2018

Co zyskujesz, zapisując dziecko na zajecia muzyczne

Czy zapisywanie dziecka na pozalekcyjne zajęcia muzyczne wiąże się z wymiernymi korzyściami? Okazuje się, że tak, i to w wielu aspektach. Poznaj je, jeżeli jeszcze się wahasz.

 

Konkretna pasja, być może na całe życie

 

Muzyka towarzyszy nam przez całe życie, a dla wielu osób stanowi podstawowy obiekt zainteresowania. Oczywiście nie potrzeba muzycznego wykształcenia, żeby chodzić na koncerty, słuchać płyt czy pasjonować się życiorysami gwiazd estrady. Jednak gdzieś ta pasja musi mieć swoje źródło. Zajęcia, które pozwalają dziecku na zetknięcie się z podstawami muzyki i grania na instrumencie, są bardzo silnym bodźcem do pokochania muzyki przez resztę życia i nieustanne jej poznawanie w kolejnych gatunkach i wymiarach. Tak często narzekamy, że młode pokolenia niczym się nie interesują, są bierne. Ale to nasze zadanie – rodziców – żeby w jakiś sposób zachęcić je do działania. Spróbowanie muzycznych zajęć pozalekcyjnych to jeden z lepszych pomysłów na osiągnięcie pożytecznego efektu.

 

Wszechstronna nauka od dziecka

 

Gdy dziecko styka się z nauką muzyczną, nawet nie w ramach codziennej szkoły o tym profilu, ale na zajęciach pozalekcyjnych, ma szansę bardzo się rozwinąć. Nie bez przyczyny muzyka kojarzy się z kreatywnością, twórczością, wrażliwością, ekspresją. I faktycznie – lekcje od wczesnych lat sprzyjają wychowywaniu kolejnego artysty, który może okazać się nie do końca spełniony. Ale z drugiej strony nauka śpiewu czy gry na instrumencie wymaga żelaznej konsekwencji, pracowitości, powtarzalności. Dzieciom bardzo często tego brakuje, a w późniejszych latach trudno nadrobić zaległości. Tymczasem jeśli od małego są przygotowywane do regularnych prób, ćwiczeń, powtórzeń, nie mają problemu z nauką w innych dziedzinach. I taki może być pożytek z lekcji muzycznych.

 

Jeden instrument otwiera na inne

 

Część z gwiazd muzyki nauczyła się grać samodzielnie, łącząc talent z samozaparciem oraz odpowiednią dawką inspiracji. Nie zmienia to faktu, że zorganizowana nauka gry na instrumencie daje znakomitą bazę do dalszego rozwoju muzycznego. Co więcej, wielu muzyków potwierdzi, że umiejętność gry na jednym czy dwóch instrumentach otwiera na pozostałe. Oczywiście, gitarzysta nie zostanie wybitnym perkusistą czy pianistą, gdy tylko zetknie się z odpowiednimi instrumentami, ale potrzebuje znacznie mniej czasu na przyswojenie nowych umiejętności niż ktoś, kto nigdy na niczym nie grał. Po prostu lekcje na wczesnym etapie dają łatwość w grze i czuciu muzyki. Jeśli dla dziecka rytm, harmonia, melodia nie są abstrakcyjnymi pojęciami, to bardzo dobry prognostyk na przyszłość.

 

 

W szkole też pojawią się zajęcia muzyczne

 

Na wczesnym etapie edukacji każdy zderza się z podstawami sztuki, próbując nauczyć się podstaw muzyki czy malarstwa. Jeżeli Twoje dziecko uczestniczy w dodatkowych zajęciach muzycznych, na pewno nie będzie mieć żadnego problemu z uzyskaniem celującej oceny z muzyki i rozwiązywaniem wszystkich postawionych przed nim zadań.

 

Kontakt z kulturą

Dziecko, które wcześnie zderza się z nauką muzyki, może pokochać ją na całe życie – wspominaliśmy już o tej korzyści. Warto jednak podkreślić, jak duże ma to znaczenie dla ogólnego rozwoju rozumianego w szerokim kontekście. „Czucie muzyki” ułatwia zrozumienie sztuki jako takiej, wyrabia określoną wrażliwość także na inne formy wyrazu. Przenosimy się w obszar bardziej filozoficzny niż dydaktyczny, ale trudno zaprzeczyć, że umiejętność pogłębionej refleksji nad muzyką zwiększa wrażliwość człowieka. Poprzez kontakt z wysokiej próby dziełami kultury od najmłodszych lat wyrabia się gust, przydatny na każdym kroku.

 

 

Kontakt z rówieśnikami

Twoje dziecko na zajęciach muzycznych spotyka swoich rówieśników, którzy zdradzają podobne predyspozycje. To szansa na naprawdę udaną integrację, zwłaszcza że pasje potrafią łączyć na całe życie. Nawet jeżeli dzieci w przedszkolu czy szkole uczestniczą w innych zajęciach, na przykład sportowych, Twoja pociecha ma szansę spróbowania swoich sił w dziedzinach artystycznych. Jeśli zacznie nabierać tam pewności siebie i podnosić umiejętności, na pewno pomoże to także w kontaktach interpersonalnych.

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!