powróć

Opublikowano - 13.08.2018

Co zyskujesz, zapisując dziecko na naukę tańca

Choć taniec towarzyszy człowiekowi od wieków, w ostatnich dekadach cieszy się ogromną popularnością również jako forma dodatkowych zajęć dla dzieci i młodzieży. Czy zapisanie dziecka do szkoły tańca ma sens? O jakich potencjalnych korzyściach mówimy? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Zdrowa aktywność

 

Specjaliści alarmują – najmłodsze pokolenie Polaków rusza się coraz mniej (problem zwolnień z WF, cyfrowe uzależnienie itp.), a jednocześnie nie stosuje odpowiedniej diety. Nic dziwnego, że rodzice szukają sposobów na zaktywizowanie pociech. Jedni wysyłają dzieci do klubów sportowych (np. na piłkę nożną), a inni zachęcają do tańca.

Taniec polega na ruchu i niezależnie od stylu wymaga kondycji, siły i elastyczności. Żeby stawać się coraz lepszym tancerzem, trzeba wykonać gigantyczną pracę nad własnym ciałem, wciąż poszerzając zakres ruchu kończyn czy poprawiając wydolność. Oczywiście, od dzieci na kursach nikt nie wymaga wysiłku ponad możliwości, niemniej ruchu jest sporo. Dlatego jeżeli dziecko wydaje się zainteresowane nauką tańca i zdradza ku temu predyspozycje, warto pokazać mu, jak wyglądają profesjonalne lekcje. Na pewno zyska na tym pod względem sportowym, kondycyjnym, zdrowotnym.

 

Pobudzona wrażliwość

 

Taniec jest nie tylko formą rozrywki czy pasją, która może stać się zawodem. To także gałąź sztuki, która pobudza wrażliwość i zmusza do refleksji nad wieloma aspektami życia. W naturalny sposób wiąże się z dorobkiem kultury. Obojętnie, czy Twoje dziecko zacznie tańczyć towarzyski, czy hip-hop; w większym stopniu niż rówieśnicy zainteresuje się takimi dziedzinami jak choreografia, moda, balet, opera, teatr czy film. Jako rodzic na pewno pragniesz, żeby Twoje dziecko rozwijało się w wielu wymiarach i miało dużą wiedzę, ale i wrażliwość na piękno. Taniec zbliża do sztuki, otwierając furtkę, która może poprowadzić w bardzo ciekawym kierunku.

 

Umiejętności interpersonalne

 

Nie da się ukryć, że dodatkowe zajęcia dla dzieci mają walor integrujący. Chłopcy i dziewczynki dorastają w różnym tempie, w rozmaitych uwarunkowaniach. Jedni są z natury bardziej śmiali, inni trzymają się od grupy na dystans. Taniec zbliża ludzi – niezależnie od szerokości geograficznej, czasów czy innych czynników. Słysząc muzykę i kierując się na parkiet, znikają bariery. Jednocześnie regularne lekcje w grupie sprzyjają temu, aby dziecko czuło się swobodnie wśród rówieśników. Ta nauka śmiałości i przełamywania własnych ograniczeń przydaje się na całe życie, a już na pewno na czas szkolnej edukacji.

 

Niezbędna koordynacja

 

Wiele osób, które deklarują niechęć do tańca, często używa argumentu, że „nie czują go” lub „to za trudne”. Tancerz odpowie: a co w tym trudnego? Leci muzyka, a ciało musi za nią podążać! Fakt faktem, profesjonalny taniec wymaga koncentracji i nauki kolejnych układów choreograficznych, które bardzo dokładnie wskazują, jak się ruszać w danym momencie. Nie ma tu miejsca na chaos i przypadek. Oprócz sportowej sprawności rozwija się więc koordynacja ruchów. Im szybciej Twoje dziecko nabierze pewności w używaniu swoich kończyn, tym lepiej dla niego.

 

Taniec jest dla ludzi

 

Powiedzmy sobie otwarcie: każdemu człowiekowi przydają się choćby podstawy tańca (a właśnie je poznaje każde dziecko zapisane na dodatkowe zajęcia). Nawet jeżeli nie będziemy w przyszłości profesjonalnymi tancerzami lub pasjonatami (królami parkietu), taniec i tak do nas wróci. Na szkolnych dyskotekach i balach absolwentów, studniówkach, imprezach urodzinowych, weselach (w tym własnym – jeśli do niego dojdzie). Ileż młodych par stresuje się tradycyjnym pierwszym tańcem, bo w dzieciństwie nie nauczyło się nawet podstaw! Można tego uniknąć, jeśli zawczasu stworzy się choćby szansę na naukę tej pięknej sztuki.

Nieistotne, czy dziecko polubi jazz, hip-hop, latino, balet, czy towarzyski – ważne, że zetknie się z tą wyjątkową formą ruchu i kontaktu z drugim człowiekiem! Sprawdź, jakie szkoły tańca działają w Twojej okolicy i przemyśl zapisanie dziecka choćby na próbne zajęcia.

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!