powróć

Opublikowano - 09.04.2017

Co zyskujesz, zapisując dziecko na naukę pływania

W ostatnich latach coraz popularniejszą formą zajęć pozalekcyjnych dla dzieci staje się nauka pływania. Co zyskują rodzice, którzy zapisują swoje pociechy na basen? Odpowiedzmy wskazując na wiele różnorodnych korzyści.

 

Pływanie dla zdrowia

 

Zacznijmy od absolutnie najważniejszego argumentu – pływanie jest niezwykle zdrową aktywnością. Specjaliści polecają poruszanie się w wodzie osobom w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy robisz to dla przyjemności, wyczynowo, czy w formie rehabilitacji – Twój organizm otrzymuje bardzo solidne wsparcie.

Pływanie pozytywnie wpływa między innymi na układy krążenia i oddychania, wzmacnia kręgosłup, mięśnie i stawy, poprawia metabolizm, zwiększa kondycję i wydolność. To szczególnie ważne już na etapie wzrostu. Gdy jedne dzieci zalegają przed komputerem, wykrzywiając kręgosłup już na zawsze, drugie uprawiają sport i dojrzewają w zrównoważony, zdrowy sposób.

Zapewne chcesz, żeby Twoja latorośl rosła bez przeszkód, w optymalny sposób. W takim razie warto przyzwyczajać ją do pływania – umiejętności, która zostaje człowiekowi na zawsze. Ten rodzaj aktywności jest na tyle korzystny dla zdrowia, że warto promować go dosłownie wśród wszystkich, nawet najmłodszych dzieci. Przecież nie bez powodu istnieją specjalne zajęcia pływania dla rodziców z niemowlakami.

 

Bezpieczna aktywność przez całe życie

 

Jeśli Twoje dziecko nauczy się pływać w bardzo młodym wieku, prawdopodobnie będzie za to wdzięczne do końca życia. Poruszanie się w wodzie jest bowiem nie tylko odpowiednie dla zdrowia, ale przede wszystkim – przyjemne. Pluskanie się lub pokonywanie coraz dłuższych dystansów oznacza ochłodę i odciążenie dla organizmu. Wskakując do wody, czujemy się wolni i możemy w pełni wsłuchać się w nasze ciało.

Pływa się nie tylko na basenach, ale również w jeziorach, rzekach czy morzach. Warunki nie zawsze są sprzyjające, zbiorniki nie zawsze chronione. Tym bardziej ważne, aby młody człowiek nabył umiejętności pływania, które minimalizują ryzyko (choć nie likwidują go całkowicie) utopienia się. Gdy nadchodzi lato, a rekordowe upały nie pozwalają w pełni odpocząć, relaks w wodzie jest wręcz wybawieniem. Niech Twoje dziecko od najmłodszych lat zyska ten komfort, żeby dzięki nabytym umiejętnościom pływania móc korzystać z wodnych atrakcji – od nowoczesnych aquaparków, po rajskie plaże.

Dodajmy też, że pływanie daje dodatkowy komfort przy uprawianiu innych wodnych aktywności. Teoretycznie nie trzeba umieć pływać, żeby skorzystać z łódki, żaglówki, jachtu, kajaka, roweru wodnego. Ale czy na pewno chcesz, aby Twoje dziecko wchodziło na pokład, nie potrafiąc pływać? Odpowiedź wydaje się oczywista. Obecność wykwalifikowanych ratowników czy dostęp do kapoków to jedno, ale umiejętność przemieszczania się w wodzie – drugie.

 

Im szybciej, tym lepiej

 

Ktoś powie: „moje dziecko nie musi się spieszyć, ja nauczyłem się pływać w nastoletnim wieku”. Oczywiście, nie zawsze dostęp do profesjonalnych kursów pływania był taki jak dziś. Jednak czasy się zmieniają i obecnie nie ma problemu z tym, żeby podstaw uczyć dosłownie kilkumiesięcznych maluchów, które w ten sposób oswajają się z wodą.

Nie każde dziecko, które zapisuje się na lekcje pływania, ma z założenia zostać sportowcem i podążyć drogą Otylii Jędrzejczyk czy Michaela Phelpsa. Chodzi jednak o to, aby wykorzystać fakt, że dziecko chłonie umiejętności, nabywa je bardzo naturalnie i bez większych wyrzeczeń. W późniejszym wieku przyjdzie czas na doskonalenie techniki, zwiększanie dystansów czy stuprocentowe usamodzielnienie. Ale im szybciej człowiek czuje się w wodzie nomen omen jak ryba, tym dla niego lepiej!

 

Korzyści wychowawcze

 

Dziecko uczęszczające na lekcje pływania nabywa cennych umiejętności niezwiązanych stricte z samą wodą. Mianowicie uczy się systematyczności, a także przezwyciężania ograniczeń. W kontakcie z dobrym instruktorem pobudza się w nim sportowa ambicja i wola walki o jak najlepsze efekty treningowe. Pojawiają się elementy pracy w grupie, wykształca się pokora. Wreszcie obok nauki pływania powinna podążać rosnąca świadomość potencjalnych zagrożeń. Dobry pływak to ten, który w wodzie zawsze zachowuje się racjonalnie i odpowiedzialnie, nigdy nie ryzykuje, nie naraża się na niebezpieczeństwo.

powróć

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj kupony rabatowe, dowiedz się pierwszy o aktualnych wydarzeniach, nowościach i promocjach. Dołącz do nas i korzystaj z wyjątkowych okazji!